
Premiera Trzebnickiego Szlaku Winnic
A gdyby tak wszystko rzucić i wyruszyć na rowerową wycieczkę szlakiem dolnośląskich winnic? – pytają winiarze ze Wzgórz Trzebnickich ciągnących się na długości około 60 km na północ od Wrocławia. Zrzeszeni w nowym projekcie, właśnie stworzyli mapę skierowaną dla rowerzystów, na której wyznaczyli 4 trasy śladem winnic i lokalnych atrakcji turystycznych. Najkrótsza trasa ma 20 km, a najdłuższa 64 km.
Autorzy mapy podkreślają, że przemierzając szlak, nie trzeba być zaprawionym degustatorem wina, by skorzystać z uroków natury, ciekawych spotkań i wspaniałych widoków. Podróżując sugerowanymi trasami mamy szansę odwiedzić 8 winiarni zaznaczonych na mapie, ale także wyposażyć się w rzemieślnicze soki owocowe, zwiedzić Sanktuarium św. Jadwigi, zrobić sobie zdjęcie na polu lawendy czy zaprzyjaźnić się z alpakami. W momencie publikacji mapy projekt zrzeszał następujące winnice: Moderna, Materia, Trzebnicka, L’Opera, Malicki, Spokojna, Jadwiga, Michlewicz. Do grona dołączyły jeszcze Winnice Jaworek, lecz na mapie będą uwzględnione dopiero po aktualizacji.
Co łączy winnice ze Wzgórz Trzebnickich?
Unikatowy mikroklimat, łagodne stoki, długi okres wegetacyjny przekraczający 200 dni w roku, oraz gleby lessowe sprzyjają uprawie winorośli. Nic więc dziwnego, że pierwsze wzmianki o lokalnych winnicach pojawiają się w dokumentach z XIII wieku, kiedy to cystersi z klasztoru w Trzebnicy zaczęli uprawiać winorośl. Świadectwem tej historii jest również Winna Góra, niewielki szczyt w Trzebnicy, który niegdyś porastały winorośle dostarczające wino na dwór Henryka Brodatego i jego żony św. Jadwigi Śląskiej. Współcześnie Wzgórza Trzebnickie są domem dla kilkudziesięciu winnic, które powstały na początku XXI wieku.
Kolejną ważną cechą łączącą tutejszych producentów wina są szczepy winogron, których używają. Według danych KOWR sprzed roku woj. lubuskie i dolnośląskie to jedyne regiony w kraju, gdzie wśród nasadzeń dominuje riesling. Pod względem nasadzeń rieslinga i pinot noir Dolny Śląsk zajmuje drugie miejsce w kraju. Co ciekawe, znajdziemy tu najwięcej hektarów nasadzeń johannitera i dornfeldera. W innych regionach te szczepy nie są aż tak popularne. Zainteresowanie szlachetnymi odmianami widać też u winiarzy zrzeszonych w projekcie Trzebnickiego Szlaku Winnic – wśród ich nasadzeń najczęściej powtarzają się riesling, pinot noir i chardonnay.
Co nowego?
Oprócz dobrze ugruntowanych na rynku producentów (Moderna, Jadwiga, Jaworek, L’Opera i Michlewicz), na mapie widzimy też stosunkowo młode projekty, jak Trzebnicka, Materia, oraz mniej znane: Winnica Spokojna i Winnica Malicki.
Winnica Malicki powstała w 2020 roku i zajmuje powierzchnię 1,25 ha. Jest położona w Głuchowie Dolnym. Tamtejszy Riesling 2023 to lekkie, świeże, wytrawne wino o młodym, zielonym charakterze, aromatach cytrusów i wysokiej kwasowości. Gewürztraminer 2023 ma w sobie dodatek pinot gris, co pozwoliło mu osiągnąć sporą kwasowość. Jest to wino lekkie o aromacie mandarynki i limonki. Jak na tak aromatyczną odmianę, zapach jest mało intensywny.
Halka i rocznik 2024!
Dobrze znana konsumentom kwiatowa, półwytrawna Halka znów w natarciu. Do sprzedaży trafił już rocznik 2024 wyprodukowany ze szczepów: chardonnay, bronner i muscaris. Tym razem oprócz charakterystycznego dla muscarisa zapachu kwiatu czarnego bzu czuć też zioła – pokrzywę i melisę. W ustach budzi skojarzenie z mrożoną zieloną herbatą z cytryną.
Ciekawostką jest pierwszy wermut z polskiego wina zrobiony w oparciu o recepturę z końca XIX wieku. Zawiera autorską mieszankę odmian z Winnicy L’Opera, ponad 20 ziół, w tym także polskich, oraz dodatków kwiatowych i korzennych, dzięki którym powstało intensywne, skoncentrowane wino o bogatym aromacie pikantnych przypraw, delikatnych cytrusów, cynamonu oraz goździków, z delikatnym, goryczkowym finiszem skórki pomarańczy.
Winnica Spokojna powstała w 2011 roku w Boleścinie. Na szczególną uwagę zasługuje Red Cuvee – jest to czerwone wino wytrawne wyprodukowane z dornfeldera, regenta i roeslera. Przeszło częściowo macerację węglową i dojrzewało w beczce z dębu węgierskiego. Wino zachowuje dobry balans pomiędzy aromatami dębowymi a świeżymi owocowymi nutami kojarzącymi się z jagodami i czereśniami. Ma średnie ciało i umiarkowaną taninę.
Winnica Materia powstała w Piotrkowiczkach w 2021 roku. Znajdziecie tutaj m.in. wina ze szczepów johanniter i regent, ale także jedyne w Polsce wino z odmiany donau veltliner, czyli austriackiej krzyżówki gruner veltlinera i seyval blanc. Wino jest wytrawne, lekkie o średniej kwasowości, zapachu białych kwiatów i wyraźnej owocowości kojarzącej się z dojrzałą gruszką.
Winnice Jaworek i doskonały słodki solaris! Solaris Późny Zbiór 2023 wyprodukowany jest częściowo ze zbotrytyzowanych gron dojrzewał 10 miesięcy w beczce po winie miodowym. Ma dobrze zbalansowana, soczystą kwasowość, aromat miodu, kandyzowanego mango, ananasa i dojrzałych brzoskwiń oraz przyprawowy finisz.